Skip to content

O nas

Wizja

Choć każdy z nas ma inne pasje i zainteresowania to wizja przyszłości Garwolina jest dla nas tak samo ważna jak przeszłość. Chcemy w Garwolinie stworzyć miejsce w którym, tak mieszkańcy, jak również przejezdni będą mogli się zatrzymać i poznać historię naszego miasta. Przed miastem ogromna rocznica – 600 lat nadania miastu praw miejskich – ta rocznica wypada dokładnie w lipcu 2023 r. Naszym marzeniem jest stworzenie w budynku po dawnej pralni placówki zajmującej się historią Garwolina, 1. Pułku Strzelców Konnych i ziemi garwolińskiej, jak również placówki w której swoje miejsce znalazły by wszystkie środowiska, stowarzyszenia i organizacje, którym historia naszego miasta i powiatu jest bliska.

 

Misja

Przywrócić pamięć – to nasza misja. Chcemy przywrócić pamięć o ludziach mieszkających w naszym mieście i powiecie, budynkach które tu stały, lub które stoją nadal, a historia ich istnienia jest nieznana. Chcemy ocalić jak najwięcej fotografii, dokumentów, wspomnień i artefaktów związanych z historią Garwolina i ziemi garwolińskiej. Chcemy by poprzez edukację przekazywać młodym pokoleniom informacje o miejscu gdzie mieszkamy, gdzie mieszkali nasi przodkowie.

POLONA-KOSZARY-WOJSKOWE-1024x677

Historia

Pomysł przeznaczenia byłej koszarowej pralni na miejsce poświęcone historii miasta i 1 Pułku Strzelców Konnych zrodził się wiele lat temu w głowach osób, którym bliskie były kawaleryjskie tradycje pułku stacjonującego przed wojną w Garwolinie, jak również miłośnikom lokalnej historii. Rozmowy na ten temat co jakiś czas odżywały, a potrzeba znalezienia przestrzeni na gromadzenie historycznych pamiątek była wyrażana na różnych forach. Temat ten bardzo mocno związany jest z rodziną chorążego Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, który pozostawił po sobie niesamowicie bogatą spuściznę fotograficzną upamiętniającą lata 30. XX w. w naszym mieście. Skarby te przez wiele lat przechowywała córka chorążego – Barbara Witaczyńska. U kresu życia martwiła się, co stanie się z dorobkiem życia jej ojca. Ostatecznie spadkobiercy tego dziedzictwa przekazali je do Narodowego Archiwum Cyfrowego i stały się one własnością wszystkich Polaków. Zdjęcia te mogły wzbogacić nasze lokalne centrum tradycji i być skarbem, którego zazdrościłyby nam inne miasta. Nie stało się tak, bo nie było miejsca i instytucji, której można byłoby te zdjęcia przekazać.

Prezes zarządu

anna_ogonowska

dr Anna Ogonowska – współtwórca portalu Garwolin.org, specjalizuje się w przeszukiwaniu bibliotek cyfrowych. Szuka w nich wszystkiego, co związane z Garwolinem i dawnym powiatem garwolińskim. Jej pasja historyczna rozwinęła się podczas pracy nad książką „Ks. Piotr Kobus CR – portret kapłana”, w której przekopywała się niezwykły życiorys brata swojej babki. Potem spisała wspomnienia swojej mamy pamiętającej jeszcze bombardowanie Garwolina. To znowu było impulsem do spisania kilku opowieści najstarszych mieszkańców Garwolina, którzy będąc dziećmi przeżyli bombardowanie miasta we wrześniu 1939 r. Historie te zostały zebrane w książeczce „I wtedy nadleciały samoloty”. Tropi też losy więźniów łagru Borowicze, pochodzących z powiatu garwolińskiego. Pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się organizacją kształcenia na kierunku europeistyka.

Wiceprezes zarządu

malgorzata_cieslanska

Małgorzata Cieślańska – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie, jeden z członków- założycieli Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych, wnuczka Anny i Andrzeja Kapiców nauczycieli i fotografów związanych z Garwolinem od 1938 r., pasjonatka historii, fotografii i podróży.

Wiceprezes zarządu

krzysztof_kot

Krzysztof Kot – współtwórca portalu Garwolin.org, wielki społecznik i pasjonat historii Garwolina, kolekcjoner regionaliów, inicjator I Garwolińskiej Nocy Muzeów bez Muzeum oraz wielu innych historycznych wydarzeń, pomysłodawca i wykonawca książki „Przedwojenny Garwolin z albumów mieszkańców”. Swoją przygodę z historią Garwolina rozpoczął od stworzenia drzewa genealogicznego. Pasjonują go stare zdjęcia i mapy. Za negatywy na szklanych płytkach odda wszystko. Zawodowo zajmuje się dachami. Jest handlowcem w rodzinnej firmie.

Wiceprezes zarządu

krzysztof_kondej

Krzysztof Kondej – radca prawny. Zwolennik teorii znaczącej roli społeczeństwa obywatelskiego, zwłaszcza w zakresie funkcjonowania „małych ojczyzn”. Zamiłowanie do historii wyniósł z domu rodzinnego. Garwolak od urodzenia. Potomek rodów Siarkiewiczów, Kotlarskich, Piesiewiczów, Dobrowolskich.

Wiceprezes zarządu

wojciech_szczegot

Wojciech Szczegot  – prezes zarządu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych, które od kilku lat w każdą drugą sobotę i niedzielę maja organizuje obchody Święta Pułkowego 1. PSK na terenie Koszar oraz OSP Leszczyny, gdzie odprawiana jest Msza Święta polowa jak to bywało w latach 20-tych i 30-tych XX w. Członkowie stowarzyszenia którym kieruje bierze czynny udział w różnych inscenizacjach związanych z II WŚ na terenie całego kraju w ten sposób promując Garwolin. Jego pasją jest wszystko to, co jest związane z historią 1. Pułku Strzelców Konnych i historią Garwolina. Zawodowo pracuje w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.