Garwolińskie Centrum Tradycji Kulturowych Obywatelskich i Wojskowych. Muzeum Ziemi Garwolińskiej – projekt koncepcyjny

W niedzielę 20 czerwca w koszarach garwolińskich, pod budynkiem byłej pralni, Fundacja Koszary zorganizowała spotkanie z uznanym warszawskim architektem Rafałem Szczepańskim (www.nonkanon.pl), który zaprezentował projekt koncepcyjny adaptacji i rozwoju budynku pralni na Garwolińskie Centrum Tradycji. W spotkaniu wzięli udział radni miasta Garwolina.
 
– Sama struktura obiektu dawnej pralni nie obroni się jako obiekt w pełni funkcjonujący obiekt kulturalny ponieważ wymaga uzbrojenia w odpowiednie instalacje, sanitariaty, elementy związane z obsługą osób niepełnosprawnych i z bezpieczeństwem przeciwpożarowym – mówił Rafał Szczepański.
 
Zatem początkowym moim tropem była próba powiększenia tego obiektu o możliwie maksymalnie dużą powierzchnię. Znalazłem takie miejsce, znalazłem takie rozwiązanie, które nie szkodzi samemu obiektowi pralni. Pralnia jest święta! – podkreślił architekt.
Członkowie fundacji podkreślali, że właśnie na tym najbardziej im zależało, aby struktura budynku pralni nie została naruszona.
 
– Natomiast pralnia jest tutaj reliktem, który jakby legitymizuje genius loci, które tutaj mamy. To jest jeden z tych elementów, które są fundamentami tożsamości miasta. To chyba jedno z największych takich założeń urbanistycznych w Garwolinie, oprócz tradycyjnych dróg przejazdowych. Rozwiązanie, które prezentujemy, opiera się o założenie rozbudowy tego obiektu w ten sposób, by uzyskać hole reprezentacyjne, recepcję, pomieszczenia administracyjne i pracownie konserwatorskie i – w minimalnym zakresie – pomieszczenia magazynowe i techniczne. Do tego zaprojektowany jest dźwig osobowy i przekształcenie obiektu pralni w jedną dużą salę wystawową daje możliwość dzielenia pomieszczenia na różne wystawy – wskazywał Rafał Szczepański.
Cała powierzchnia tego budynku zabytkowego – tej świętości – jest przestrzenią ekspozycyjną. (…) Tu jest po prostu sacrum, a profanum jest w budynku, który jest zaprojektowany w oparciu o ostrą granicę z działką skarbu państwa i w odległości 4 metrów od granicy, która wyznaczona jest dla obiektu pralni, po to, żeby spełnić wszystkie przepisy prawa państwowego – dodał architekt.
 
Garwolińskie Centrum Tradycji Kulturowych Obywatelskich i Wojskowych. Muzeum Ziemi Garwolińskiej – południowy pawilon zespołu koszar.
Zaprojektowana ogólna powierzchnia budynku to 1770,7 m² w czym powierzchnia użytkowa to 1139,6m², a powierzchnia pomocnicza to 631,1m².
Poziom 0 przewiduje hol/wystawę, komunikację, pomieszczenia techniczne, przedsionek, recepcję, salę wystawową (budynek pralni) i toalety. Na tym poziomie (hol) znalazłaby się również kawiarnia i sklep z pamiątkami.
Poziom -1 przewiduje komunikację, magazyn, salę wystawową, która mogłaby pełnić również rolę sali teatralnej lub kinowej, jak również toalety.
Poziom +1 przewiduje aneks, komunikację, pomieszczenie techniczne, toalety i miejsce na wystawy.
Poziom +2 zaprojektowano na administrację, komunikację, pomieszczenie techniczne, salę konferencyjną i toalety.
 
Biorący udział w spotkaniu członkowie Fundacji Koszary podkreślali, że zależy im na tym, by powstało miejsce spotkań dla możliwie największej liczby organizacji Garwolina i okolic, które swoim działaniem pielęgnują pamięć o historii i kulturze naszego regionu. To właśnie tutaj można by było skorzystać z sali konferencyjnej, sali teatralno/kinowej, jak również spotkać się w kawiarni i porozmawiać o historii i tradycji Garwolina i ziemi garwolińskiej. Poszczególne sale wystawowe mogłyby być wykorzystane na cele organizacji wystaw stałych, jak i czasowych.
 
Radni zasygnalizowali, że wobec faktu, iż ta strona miasta stale się rozbudowuje, jako że powstają coraz to nowe osiedla mieszkaniowe (osiedle Targowa, osiedle Mickiewicza, osiedle Cichy Zakątek), a co za tym idzie w znajdującej się z bliskim sąsiedztwie Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. 1 Pułku Strzelców Konnych znacząco przybędzie uczniów, zwiększona powierzchnia użytkowa budynku byłaby przydatna również na potrzeby nauki, a niektóre lekcje mogłyby się odbywać właśnie w Garwolińskim Centrum Tradycji.
 
Na wszystkich biorących udział w spotkaniu projekt zrobił duże wrażenie. Nie mogło zabraknąć pytania o koszt takiego przedsięwzięcia. Architekt poinformował, że szacunkowy koszt adaptacji i rozbudowy budynku po byłej pralni na Garwolińskie Centrum Tradycji to ok. 10 mln. złotych.
 
Wszechstronność funkcjonalności budynku pozwoliłaby na zabezpieczenie takich środków z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jak również Ministerstwa Obrony Narodowej. Do tego dochodzą środki z europejskich funduszy, zbiórek publicznych, cegiełek i sponsoringu lokalnych firm.
W spotkaniu wzięli udział pasjonaci i założyciele Fundacji Koszary, wnuk płk. Adama Zakrzewskiego, dowódcy 1. Pułku Strzelców Konnych – Kasper Kokczyński, architekt Rafał Szczepański i radni Rady Miasta Garwolina – Andrzej Ostolski, Stanisław Piesiewicz, Robert Kuźbida oraz przewodniczący Rady Miasta Jarosław Jaskuła.
 
Autorami projektu koncepcyjnego są: architekt Rafał Szczepański, współpraca: architekt Kamila Komarnicka, konsultacje: architekt Kasper Kokczyński, wizualizacje: architekt Mateusz Szurgot.