Przykładowa wizualizacja placówki zajmującej się historią Garwolina i 1. Pułku Strzelców Konnych

Przykładowa wizualizacja placówki zajmującej się historią Garwolina i 1. Pułku Strzelców Konnych w budynku po dawnej pralni w Koszarach.
Wizualizacja przygotowana ze środków własnych przez inicjatorów inicjatywy referendalnej.

Nasz remont zakłada zachowanie oryginalnej kubatury budynku, choć bierzemy ewentualnie podwyższenie ścian kolankowych w celu zyskania dodatkowej powierzchni użytkowej jaką może być poddasze.

Odtworzona została również brama wjazdowa jaka istniała przy głównym wjeździe do koszar 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

Według naszych kosztorysów podstawowy remont powinien wynieść w granicach 1-1,5 mln zł.. Następne środki będą potrzebne na wyposażenie, ale już jest to uzależnione od projektu ekspozycji.

Nasz kosztorys jest 10-krotnie niższy niż koszty “podstawowego remontu” przedstawione przez prezesa Sądu Rejonowego w Garwolinie.

Wstępną analizę podatności budynku na remont, oraz wstępną analizę kosztów tego przedsięwzięcia przeprowadziliśmy bo musieliśmy taką informację, czy taką dokumentację w ramach prac analitycznych przedstawić ministrowi sprawiedliwości. Wstępna analiza wskazuje że koszty remontu tego budynku – podstawowego remontu to kilkanaście milionów złotych. Mówimy o kwocie ponad 15 mln zł zgodnie z ekspertyzą przygotowaną przez uprawnioną osobę – powiedział Grzegorz Zajączkowski – Prezes Sądu Rejonowego w Garwolinie na Komisji budżetu i rozwoju gospodarczego
miasta Garwolina 16 lutego 2021 r.

Jeśli wynik referendum pokaże że mieszkańcy nie zgadzają się na przekazanie budynku Sądowi Rejonowemu w Garwolinie i są za utworzeniem tam placówki zajmującej się historią Garwolina w tym również 1. Pułku Strzelców Konnych. To nasz plan zakłada założenie fundacji, która w swoim statucie będzie miała m.in. remont budynku pralni z przeznaczeniem na placówkę zajmującą się historią Garwolina w tym również 1. Pułku Strzelców Konnych.

Jako fundacja wystąpimy do władz miasta z wnioskiem o przekazanie budynku na rzecz naszej fundacji. Wyremontowany budynek będzie utrzymywała fundacja ze swoich środków. Nie chcemy obciążać kasy miasta Garwolina, a zarazem mieszkańców.
Do całego projektu wykorzystamy środki i pieniądze pozyskane przez naszą fundację.
Z budżetu miasta Garwolina nie zostanie przeznaczona na ten projekt żadna złotówka.